Data dodania: 25-08-2019


Czwartki ze zdrowiem i medycyną Ciąża, poród i… po ciąży - co kobieta wiedzieć powinna

Co roku w maju, między Dniem Matki i Dniem Dziecka, obchodzony jest w Polsce Tydzień Promocji Karmienia Piersią.

 

Z tej okazji, w ramach cyklu „Czwartki ze zdrowiem i medycyną”, w siedzibie Izby Lekarskiej w Łodzi, odbyło się spotkanie z prof. Przemysławem Oszukowskim , specjalistą ginekologii, położnictwa i  perinatologii oraz Jolantą Parafiniuk, specjalistką pielęgniarstwa położniczego. Jak wszystkie takie  wydarzenia, odbywające się w ramach umowy z Fundacją „ Misja Medyczna”, również to było otwarte dla lekarzy i lekarzy dentystów, a także wszystkich mieszkańców naszego miasta. W formie interesującej rozmowy prowadził je dziennikarz Polskiego Radia - Roman Czejarek, prywatnie tata dwójki maluchów. Jej moderatorem była dr n. med. Izabela Banaś, specjalista medycyny rodzinnej.

 

Rozmowa rozpoczęła się od tematu chorób, jakie mogą być niebezpieczne dla kobiety w ciąży. Padały pytania i odpowiedzi dotyczące możliwości zakażenia toksoplazmozą (nie ma racjonalnych wskazań do pozbywania się kota z domu, gdzie mieszka ciężarna kobieta) i potrzeby szczepienia na choroby zakaźne wieku dziecięcego i grypę (są wskazane u kobiet planujących ciąże), ale też np. częstotliwości występowania kiły wrodzonej (w Polsce stwierdza się około 20 takich przypadków rocznie). Podkreślano,  że najbardziej niebezpieczne są zakażenia w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego kobiety w tym okresie powinny unikać dużych skupisk ludzi, zwłaszcza małych dzieci, a jeśli kontakt z nimi jest konieczny, nosić ochronne maseczki. Później rozmawiano o wskazaniach do badań profilaktycznych płodu, zwłaszcza o konieczności wykonywania w ciąży kilkakrotnych badań USG. W ogóle problemy związane z szeroko pojętą profilaktyką, której celem jest zapobieganie chorobom, zajęły większą część spotkania, a przy okazji omówiono wskazania do szczepienia kobiet i dziewcząt na raka szyjki macicy.

 

Kolejnymi tematami były zalecenia dotyczące aktywności fizycznej oraz żywienia kobiet w ciąży. Położna J. Parafiniuk podkreślała, że jeśli ciąża nie jest zagrożona, można kontynuować ćwiczenia gimnastyczne, ale nie powinno się zaczynać nowych, zwłaszcza obciążających form sportu. Z kolei prof.  P. Oszukowski podkreślał, że u zdrowych kobiet, planujących dopiero zajść w ciążę, wskazana jest jedynie suplementacja kwasu foliowego, natomiast u ciężarnych dodatkowo jeszcze suplementacja żelaza, jodu oraz kwasów DHA. Przestrzegano przed spożywaniem tłustych ryb (mogą kumulować rtęć), sztucznie karmionych kurczaków (ich wzrost wspomagany jej sterydami) oraz wieprzowej karkówki (wszystkie leki podawane świniom, w tym antybiotyki, wstrzykiwane są w ich karki). Zwracano uwagę, że najlepsze dla kobiet ciężarnych są produkty naturalne, a jeśli chodzi o warzywa i owoce - lokalne i sezonowe.

 

Następnie omówiono zagadnienia dotyczące samego porodu: wskazań do naturalnego rozwiązania ciąży i przez cesarskie cięcie oraz do stosowania znieczulenia okołoporodowego (tu zdania były mocno podzielone). Mówiono też o zabiegu profilaktycznego nacięcia krocza, który w Polsce wykonywany jest rutynowo, dzięki czemu występuje bardzo niski procent powikłań w postaci pęknięcia mięśni zwieracza odbytu. Temat ten okazał się dość krępujący dla ciężarnych, biorących udział w spotkaniu, jednak był on ze wszech miar potrzebny, trudno bowiem takie informacje znaleźć w Internecie. Mówiono też m.in. o obecności męża w trakcie akcji porodowej (około 98% kobiet chce, aby ktoś z bliskich towarzyszył im podczas porodu, ale niekoniecznie musi to być partner), a także o odbywaniu porodu w domu. W tej ostatniej kwestii między położnymi i lekarzami panuje jednomyślność, takim porodom są oni bezwzględnie przeciwni, ze względu na wielkie i niepotrzebne ryzyko powikłań, a nawet śmierci kobiety i dziecka.

 

Kolejny etap rozmowy dotyczył już okresu, kiedy dziecko pojawia się na świecie. Położna J. Parafiniuk podkreślała walory pokarmu naturalnego matki, zwłaszcza w pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlaka (naturalnego karmienia nie należy jednak kontynuować, gdy dziecko przekroczy dwa lata). Na koniec dotknięto problemu coraz późniejszego wieku kobiet rodzących pierwsze dziecko (obecnie średnia to dwadzieścia osiem lat), a chociaż prof. P.  Oszukowski przyznał, że ryzyko wystąpienia u nich pewnych chorób (jak cukrzyca czy nadciśnienie) jest większe, niż u młodych pacjentek, to rozwój medycyny znacznie zwiększył możliwość donoszenia przez nie zdrowej ciąży.

 

Dodał przy tym, że… lubi współpracować ze starszymi ciężarnymi, gdyż są bardziej zdyscyplinowane i świadome. Prelegenci zachęcali jednocześnie do korzystania ze szkół rodzenia, zwłaszcza prowadzonych przy szpitalach, tak aby ciężarna miała szansę wcześniej zapoznać się z otoczeniem, w którym przyjdzie na świat jej dziecko.

 

W spotkaniu wzięły udział głównie młode kobiety, w tym będące w widocznej ciąży. Przyszłe matki, po zakończeniu oficjalnej części spotkania, mogły bezpośrednio porozmawiać z zaproszonymi specjalistami, z której to możliwości chętnie korzystały.

 

Tekst i zdjęcia: Patrycja Proc