Data dodania: 10-04-2019


„Czwartki ze zdrowiem i medycyną” – dbaj o słuch! – spotkanie z prof. Henrykiem Skarżyńskim

Red.

Uwaga - zmiana godziny rozpoczęcia - na spotkanie z prof. Henrykiem Skarżyńskim zapraszamy o godzinie 17.00. Fundacja „Misja Medyczna” oraz Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi zapraszają na otwarte i bezpłatne spotkanie z prof. Henrykiem Skarżyńskim, dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Konsultantem Krajowym w Dziedzinie Otorynolaryngologii oraz bezpłatne badania słuchu.

Uwaga - zmiana godziny rozpoczęcia -  na  spotkanie  z  prof.  Henrykiem  Skarżyńskim  zapraszamy o godzinie 17.00.  

Słuch to podstawowe narzędzi komunikacji, niezwykle ważne we współczesnym świecie. Jednocześnie coraz więcej problemów ze słuchem mają Seniorzy oraz młodzi ludzie. I nie tylko oni – wszyscy żyjemy w świecie zagrożonym hałasem, w którym atakują nas multimedia. Jak sobie z tym radzić, jak dbać o słuch?

Spotkanie nie przypadkiem odbędzie się 25 kwietnia, dokładnie w Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem. Wydarzenie - otwarte i bezpłatne dla mieszkańców - rozpocznie się o godz. 17.00 w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi, przy ul. Czerwonej 3.

- Należy pamiętać, że sprawny słuch jest podstawą komunikacji we współczesnym społeczeństwie, więc powinniśmy go sprawdzać w każdym wieku – mówi prof. Henryk Skarżyński.

Instytut zorganizował i przeprowadził szereg programów wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń słuchu u dzieci i dorosłych. Tylko w latach 2007 - 2015 wykonano ponad 1 mln badań przesiewowych słuchu w ramach kilkudziesięciu programów i projektów zarówno samorządowych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.

- Wyniki wskazują, że ok 16-19 % dzieci w Polsce może mieć różnego rodzaju problemy związane ze słuchem, które mogą utrudniać prawidłowy rozwój mowy oraz rozwój społeczny. Także w wieku senioralnym problemy ze słuchem są powszechne, gdyż 75 proc. osób po 70 roku życia ma niedosłuch. Nie jest tajemnicą, że nasze społeczeństwa się starzeją, a dla utrzymania sprawności i samodzielności osób w wieku senioralnym ogromne znaczenie ma umiejętność komunikowania się, która w ogromnym stopniu zależy od stanu słuchu.  – dodaje prof. Skarżyński.

Spotkanie z Profesorem odbędzie się 25 kwietnia  w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej, przy ul. Czerwonej 3. Wydarzenie jest otwarte dla mieszkańców i bezpłatne. Zapraszamy seniorów, nauczycieli, dyrektorów szkół, lekarzy, osoby związane z ochroną zdrowia, rodziców, a także wszystkich zainteresowanych tematem. Podczas wydarzenia będzie możliwość zadawania pytań.

Badanie słuchu, które odbędzie się w ramach programu „Po pierwsze zdrowie”,  będzie można wykonać w Mobilnym Centrum Słuchu, które stanie przed siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi przy ul. Czerwonej 3. Zapraszamy 25 kwietnia (w Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem), w godzinach 14-18. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Celem projektu Fundacji Misja Medyczna „Czwartki ze zdrowiem i medycyną” jest propagowanie poprawnych nawyków zdrowotnych oraz dyskusja nad naszym stylem życia, wyzwaniami i zagrożeniami współczesnego świata. Cykliczne czwartkowe spotkania zakładają dyskusję na ważne, czasem kontrowersyjne tematy, mają być zachętą do zastanowienia się nad naszymi postawami i wyborami.