Data dodania: 19-03-2017


Dzięki naszej publikacji Piotrków uczci doktora Tenenbauma

Redakcja

„W tym roku przypada 125 rocznica urodzin i 45 rocznica śmierci znanego piotrkowskiego medyka - dr n. med. Zygmunta Tenenbauma (1892-1972). Był popularnym w tym mieście laryngologiem, działaczem społecznym i wielkim patriotą, ponadto autorem znakomitych „Gawęd o dawnym Piotrkowie” ” – przypomina prezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego - Waldemar Domarańczyk w liście nadesłanym do prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi - Grzegorza Mazura. W. Domarańczyk informuje o inicjatywie pośmiertnego uhonorowania postaci doktora Z. Tenenbauma, która ma stać się jednym z elementów obchodzonego tym roku 800-lecia piotrkowskiego grodu trybunalskiego.

W swoim liście pisze:

„Wśród około 170 różnorodnych wydarzeń zaplanowanych przez instytucje i organizacje pozarządowe dla uczczenia jubileuszu 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego - muzeum miejskie organizuje wystawę pt. „Widoki starego Piotrkowa”, której otwarcie nastąpi 1 sierpnia 2017 r., a więc dokładnie w rocznicę śmierci dr. Zygmunta Tenenbauma. Przez trzy miesiące, do 3 października 2017 r., zwiedzający będą mogli m.in. oglądać przekazane przed laty przez Niego do tej instytucji piękne, stylowe meble, bibeloty i obrazy związane z naszym miastem. Zarząd TPPT, występując z inicjatywą uhonorowania Zygmunta Tennenbauma, zamierza w miesiącu wrześniu 2017 r. odsłonić na ścianie kamienicy, w której mieszkał przy Aleja 3 Maja w Piotrkowie, pamiątkową tablicę”.

Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi i redakcja „Panaceum” z satysfakcją odnotowuje przygotowania do uczczenia postaci Doktora tym bardziej, że - jak przyznaje W. Domańczyk - inspiracją do jego uhonorowania był artykuł  Ryszarda Poradowskiego, opublikowany na naszych łamach w czerwcowym wydaniu z 2009 r. (nr 6/144), w cyklu „Portrety niepospolitych medyków”. Dodajmy, że decyzją Prezydium ORL, łódzka Okręgowa Izba Lekarska wsparła inicjatywę podjętą przez TPPT i zdecydowała o dofinansowaniu wykonania pamiątkowej tablicy Doktora.

 

Redakcja