Data dodania: 20-06-2017


Dziesięć kilometrów ulicami Łodzi. Prawdziwym „boom na bieganie”

Nasza lekarska codzienność często obciążona jest nadmiarem godzin pracy i obowiązków, wypełnianych pod presją przełożonych, pracodawców, a także materialnej konieczności. Równocześnie, narastające poczucie odpowiedzialności, za każdą medyczną decyzję w świecie kreowanym przez biurokrację i media, sprzyja pojawianiu się frustracji i poczucia zawodowego wypalenia.

Zanim doczekamy odgórnych zmian na lepsze, lekarstwem na taki stan rzeczy może być poszukiwanie innych pól zainteresowań i aktywności. Liczne grono koleżanek i kolegów realizuje się w malarstwie, fotografii, literaturze, muzyce i pasjach kolekcjonerskich. Nie brakuje również tych, którzy dzięki izbowemu wsparciu stali się miłośnikami teatru, opery, sztuki filmowej czy sportowej rekreacji.

Jedną z najszybciej rozwijających się form sportowej aktywności stały się w ostatnim czasie biegi długodystansowe. Dowodem na prawdziwy „boom na bieganie” był  zorganizowany 27 maja br. w Łodzi „15. Bieg Ulicą Piotrkowską - Rossmann Run”, w którym wzięła udział rekordowa liczba reprezentantów naszej profesji. Ponad siedemdziesięciu lekarzy, w tym dwudziestu trzech przedstawicielki płci pięknej, przebiegło dziesięciokilometrową trasą, stanowiąc pośród ponad czterech tysięcy trzystu pięćdziesięciu uczestników,  jedną z liczniejszych grup zawodowych.

Jako że łódzkie zawody stały się od tego roku Mistrzostwami  Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi na powyższym dystansie, zwycięzcy w kategorii kobiet i mężczyzn otrzymali okolicznościowe puchary i nagrody finansowe. Tegoroczną mistrzynią naszej Izby okazała się Justyna Śliwiak z Warszawy, która zwyciężyła z czasem 38:24, wyprzedzając dwie łodzianki: Katarzynę Płużańską i Małgorzatę Siger. Wśród mężczyzn triumfował Michał Podgórski z Łodzi, uzyskując czas 37:03. Na drugim miejscu uplasował się również łodzianin Tomasz Kucejko, a trzeci był Marcin Walencik z Radomia. Warto podkreślić, że wyniki uzyskane przez najlepszych lekarzy pozwoliły na zajęcie wysokich miejsc w klasyfikacji ogólnej.

Oczywiście, czasy medyków nie zagrażały reprezentantom Kenii i Etiopii, którzy wypełnili podium, osiągając wyniki poniżej 30 minut, ale sześćdziesiąta druga lokata Michała Podgórskiego zasługuje na duże uznanie. Jeszcze większe pochwały należą się Justynie Śliwiak, która w kategorii open zajęła dziesiąte miejsce, tracąc zaledwie cztery minuty do kenijskiej zwyciężczyni.

Majowy bieg ulicą Piotrkowską, to największa masowa impreza sportowa w Łodzi, będąca nie tylko okazją do zawodniczej rywalizacji, ale przede wszystkim do niepowtarzalnej podróży po urokliwych zakątkach naszego miasta. Tę niezwykłą wędrówkę organizatorzy fundują uczestnikom, prowadząc trasę od Parku Staromiejskiego poprzez Rynek Manufaktury i Ulicę Piotrkowską - aż do Białej Fabryki, by po nawrocie biegacze mogli pokłonić się Kościuszce na Placu Wolności i zakończyć zmagania na Starym Rynku. Warto w taką podróż się zanurzyć  i dać ponieść barwnym pochodem pośród malowniczych kamienic i życzliwych spojrzeń, płynących rzeką w sercu naszego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tej niezwykłej podróży w tym roku i zachęcam do spotkania z „Pietryną” w następnym,  równie słonecznym i ekscytującym maju.

Grzegorz Mazur

 

Podpisy do zdjęć:

1. Wśród kobiet - lekarek zwyciężyła J. Śliwiak z Warszawy

2. Miejsca na podium wśród mężczyzn - lekarzy zajęli (od lewej): T. Kucejko - II miejsce, M. Podgórski - I miejsce (obaj z Łodzi) oraz M. Walencik - III miejsce (z Radomia); obok nich stoi prezes łódzkiej Izby - G. Mazur.