Data dodania: 28-10-2019


E-recepty – tu pytań jest najwięcej

Agnieszka Danowska-Tomczyk

Podczas niemal każdego spotkania lekarzy w siedzibie łódzkiej OIL, niezależnie od okazji, gdy tylko pojawia się temat e-recept, rozpoczyna się gorąca dyskusja dotycząca tego pomysłu. Pytań i wątpliwości jest mnóstwo. Czy 8 stycznia 2020 r. rzeczywiście wszyscy lekarze wypiszą e-recepty? Bardzo wątpliwe.

E-recepty wzbudzają mnóstwo kontrowersji, głównie ze względu na narzucony obowiązek i brak „okresu przejściowego” dla lekarzy, którzy nie mają odpowiedniego zaplecza technicznego do wprowadzenia tej formy recept.

Ponadto lekarze czują się mocno niedoinformowani. Świadczyć może o tym chociażby frekwencja podczas Łódzkich Spotkań z Medycyną Rodzinną, które zorganizowano w siedzibie łódzkiej OIL w sobotę 19 października. Na panelu o e-recepcie niemal wszystkie przygotowane miejsca były zajęte, a uczestnicy z uwagą słuchali prezentacji Justyny Pancerow, kierownik Wydziału Wdrożeń Systemu P1 z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Szybko okazało się, że poziom wiedzy na temat całego systemu usług e-zdrowia jest bardzo różny: nie wszyscy lekarze wiedzą bowiem, czym jest np. Internetowe Konto Pacjenta i jakie daje możliwości. Wielu medyków nie wie też, jak podpiąć swój system gabinetowy do systemu P1. Dla nich Wojciech Łukomski, koordynator Działu Rejestru łódzkiej OIL przygotował specjalny przewodnik, który prezentujemy  w pełnej wersji na stronie http://www.oil.lodz.pl/prywatna-praktyka-lekarska-0

Na dziś w województwie łódzkim 375 podmiotów wystawia e-recepty. Ale nawet lekarze na co dzień korzystający już z systemu P1, mają wiele pytań na temat samego działania platformy. „Błędy krytyczne”, które wyskakują podczas prób wypisania e-recept, wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa samego systemu i ochrony danych pacjentów – to tylko niektóre problemy, z którymi spotykają się lekarze wystawiający e-recepty.

Nie dziwi więc, że szkolenia, które przeprowadza NFZ wspólnie z CSIOZ cieszą się ogromną popularnością. Potwierdza to wiceprezes Włodzimierz Kardas, który zorganizował takowe w Delegaturze Sieradzkiej. Na każdym spotkaniu był nadkomplet uczestników, a lekarze przyjeżdżali z ośrodków oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Podobne szkolenia planuje Delegatura Łódzka – warto sprawdzać kalendarz na stronie www.oil.lodz.pl.

 

WAŻNE WYJAŚNIENIE: W poprzednim numerze „Panaceum” w opracowaniu dotyczącym e-recept (s. 15), podaliśmy nieaktualną informację, sprzed podpisania ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Nie wszystkie bowiem recepty staną się e-receptami. Nie dotyczy to m.in. recept „pro familiae” i „pro auctore”, które mogą dalej być wypisywane w formie papierowej (mogą też być wypisywane w formie elektronicznej) i póki co jest to zapis bezterminowy. Na papierze zostaną też recepty dotyczące importu docelowego, transgraniczne i wystawiane dla osób NN. Za tę nieścisłość bardzo przepraszamy. Sytuacja ta doskonale obrazuje dynamikę (a może chaos?) związaną z wprowadzaniem e-recept.