Data dodania: 18-12-2018


Kampania społeczna #Wspólneświęta – OIL w Łodzi

Red.

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi, wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie prowadzą kampanię społeczną #Wspólneświęta. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem pozostawiania starszych osób na szpitalnych oddziałach w święta Bożego Narodzenia. Każdego roku w szpitalach na Wigilię pozostają seniorzy, którzy ze względu na stan zdrowia mogliby zostać wypisani do domu. Tylko nie ma kto się nimi zająć.

Lekarze przyznają, że ten problem występuje przez cały rok, ale zimą, w okresie Bożego Narodzenia zdecydowanie narasta. Często do szpitala trafiają wówczas starsi czy niepełnosprawni pacjenci z lekkimi problemami zdrowotnymi. Rodzina liczy, że szpital zajmie się nimi przez kilka dni. Problem potęguje emigracja Polaków. Dzieci często nie mieszkają w Polsce i nie mogą zająć się swoimi rodzicami.

– Lekarze są narażeni na ogromną presję, żeby koniecznie zostawić starszego, ale nie wymagającego leczenia szpitalnego pacjenta w szpitalu. W obcym miejscu, w obcych murach, bez otoczenia bliskich – to nie sprzyja terapii pacjenta – mówi Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi, który chętnie przyłączył się do akcji #Wspólneświęta. – Przyłączamy się do apelu i akcji. To nie jest tylko problem Łodzi, czy Warszawy, ale całej Polski, dlatego powinniśmy głośno o nim mówić w całej Polsce.

Lekarze podkreślają jednak, że problem nie leży wyłącznie po stronie rodzin pacjentów. One są często pozostawione bez pomocy państwa, ponieważ na miejsce w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym czeka się miesiącami. Rodziny nie zawsze są przygotowane na opiekę na starszym pacjentem. Lekarze apelują jednak, żeby te święta spędzić razem.

Hasło kampanii społecznej to: „Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu.” Hospitalizacja powinna dotyczyć tylko osób, które wymagają tego ze wskazań medycznych. Święta powinno się spędzać w domu, z rodziną. Jeśli popierasz akcję udostępnij post na Facebooku lub Instagramie. Szukaj hasztagu #Wspólneświęta.