Data dodania: 31-05-2019


Kongres Polonii Medycznej: Mocne słowa prezesa NRL (ZDJĘCIA)

JB

– Pozwoliłem sobie na złamanie obowiązującej konwencji, ale nie mogę pominąć milczeniem dokonywanych właśnie zmian w kodeksie karnym – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja podczas wieczornej gali otwierającej X Kongres Polonii Medycznej i III Światowy Zjazd Lekarzy Polskich w Gdańsku.

Wystąpienie prezesa NRL zostało na sali bardzo emocjonująco przyjęte i zakończone brawami na stojąco.

 

– Przy okazji zmiany przepisów o zwalczaniu pedofilii, zmienia się brzmienie art. 155, w zakresie obejmowania nim lekarzy. Za nieumyślne spowodowanie śmierci lekarze mają być karani karą bezwzględnego więzienia – powiedział prof. Andrzej Matyja.

 

Kiedy padły te słowa, wśród kilkuset uczestników i gości zgromadzonych w sali Filharmonii Bałtyckiej zawrzało. – Uchwalona przez Sejm ustawa zwiększa zagrożenie karne za przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci. Według niej będzie to dla lekarza od 1 roku do lat 10 bezwzględnego więzienia – wyjaśnił.

Prezes Matyja powiedział, że taka zmiana przepisów może przyczynić się do wzrostu emigracji lekarzy, którzy będą bali się leczyć w systemie, gdzie prawo nie gwarantuje im bezpieczeństwo. Wybiorą stabilne systemu ochrony zdrowia za granicą.

 

– Nie można w jednym szeregu stawiać kryminalistów, pospolitych przestępców i lekarzy. Domagamy się doprowadzenia do zmian w prawie i oddzielenia pospolitych przestępstw od działalności lekarskiej – mówił prezes Matyja.

Przemówienie prezesa Matyji zakończyło się głośnymi brawami. Większość osób na sali wstała. Wyjątek stanowili zaproszeni goście honorowi, w tym senator i lekarz Waldemar Kraska, który pozostał bez reakcji wobec wystąpienia tak emocjonalnie przyjętego przez innych.

Zamieszczamy link do pobrania zdjęć z Kongresu

https://www.dropbox.com/sh/vcwrtnrgo80vf1w/AACh-DARrSMelwOxkNRAsqQja?dl=0