Data dodania: 3-07-2019


Lekarze razem z pacjentami Łódź walczy z otyłością w społeczeństwie

Każdego roku, 22 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji, Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi oraz Fundacja „Misja Medyczna”, która prowadziła w regionie łódzkim program zmiany jadłospisów w szkołach, zorganizowały konferencję prasową na temat profilaktyki i leczenia otyłości w województwie, głównie wśród młodzieży. Lekarze chcą uświadomić pacjentom konsekwencje tej choroby.

 

Polskie dzieci i młodzież znajdują się w czołówce najbardziej otyłych nastolatków na świecie – dowiadujemy się z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak wynika z badania HBSC (Health Beahaviour in School-aged Children), wzrósł odsetek uczniów w wieku 11- 15 lat z nadwagą i otyłością w porównaniu do wyników badań z 2014 r. Taki problem ma już 16,5 proc. polskich nastolatków, a w 2014 r. ­ - miało 14,8 proc. Grupa, w której nadwaga i otyłość występują najczęściej to 13-letni chłopcy (31,7 proc.). Te dane są niepokojące. WPolsce zbierał je i analizuje warszawski Instytut Matki i Dziecka, a w badaniu wzięło udział blisko osiem tysięcy uczniów polskich szkół w wieku 11-17 lat.

 

- Zależy nam na zwiększeniu świadomości problemu otyłości, która jest przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych. Chcemy pokazać różne możliwości walki z chorobą: istnieją grupy wsparcia dla osób otyłych, można skorzystać z porad dietetyków, a przy patologicznej nadwadze - z pomocy chirurgów bariatrycznych –wyjaśniał dziennikarzom dr n. med. Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.
Szpitalem, gdzie wykonuje się operacje chirurgiczne w przypadkach patologicznych,  jest m.in. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi. Chirurdzy bariatryczni operują średnio od czterech do sześciu pacjentów tygodniowo.

 

–Wskaźnikiem do operacji jest BMI 35 z powikłaniami związanymi z otyłością lub bezwzględnie BMI 40. Operacje wykonujemy u pacjentów od osiemnastego do sześćdziesiątego piątego roku życia. Wszystkie są refundowane – mówi dr n. med. Przemysław Janczak, chirurg bariatryczny z zespołu chirurgicznego leczenia otyłości w Oddziale Klinicznym Chirurgii , Onkologicznej i Ogólnej w „Barlickim”.
Konieczności zmiany nawyków żywieniowych i jadłospisów w łódzkich szkołach już dawno zauważył Krzysztof Suszek, przewodniczący Rady Fundacji „Misja Medyczna”, z siedzibą w Łodzi, która w ramach pilotażowego projektu „Zdrowa i Aktywna Gmina", prowadziła analizę tych jadłospisów. Fundacja realizuje program, którego celem jest objęcie bezpłatną edukacją żywieniową jak największej liczby rodzin

 

- Dzięki takim działaniom jesteśmy w stanie zwiększyć świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowego i racjonalnego żywienia oraz aktywności fizycznej, która docelowo ma prowadzić do poprawy stanu zdrowia mieszkańców - tłumaczy K. Suszek, odwołując się do zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, opisanych w „Piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej".

 

Konieczność walki z otyłością w społeczeństwo dostrzegł też NFZ , który stworzył portal z darmowymi poradami dietetycznymi dla pacjentów.

 

Tekst i zdjęcie: Joanna Barczykowska - Tchorzewska