Data dodania: 11-10-2016


Łódź Pełną Piersią (zobacz zdjęcia)

Łódzcy lekarze wyszli ze swoich gabinetów i sal operacyjnych. Właśnie tu, w siedzibie samorządu lekarskiego, spotkali się z pacjentami, żeby rozmawiać o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu nowotworów piersi. „Łódź – pełną piersią” to spotkanie dla pacjentów zorganizowane przez Okręgową Izbę Lekarską w Łodzi oraz Fundację "Pełną piersią". Spotkanie, które odbyło się 9 października w siedzibie OIL w Łodzi przy ul. Czerwonej 3, jest pierwszym z cyklu „Lekarze swojemu miastu”.

– Chcemy odczarować mity i oswoić pacjentów z chorobami i dolegliwościami, które się z nimi wiążą. Przede wszystkim chcemy jednak rozmawiać o profilaktyce. Tylko dzięki regularnie wykonywanym badaniom profilaktycznym będziemy w stanie zmniejszyć liczbę zachorowań, a to jest dla nas najważniejsze – mówi dr Paweł Czekalski, sekretarz Okręgowej Rady lekarskiej w Łodzi. - Tematem przewodnim pierwszego spotkania był rak piersi. Kolejne mają być poświęcone innym dziedzinom. Chcemy, żeby spotkania z pacjentami z cyklu „Lekarze swojemu miastu” odbywały się w łódzkiej OIL raz na kilka miesięcy.

Specjalnie na spotkanie z pacjentami z zakresu onkologii z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego przy Szpitalu im. Kopernika  w Łodzi przygotowali swoje wystąpienia.

Prof. Arkadiusz Jeziorski przybliżył temat leczenia chirurgicznego w onkologii. Lekarz zaprezentował rozwój onkologii pokazując historię tej dziedziny. – Początki chirurgii datuje się w starożytnym Egipcie, ale pierwszą mastektomię wykonano w XIX wieku. Dziś nie musimy już profilaktycznie wycinać całej piersi, tylko coraz częściej wykonuje się operacje oszczędzające. Pacjentki opuszczają oddział chirurgii onkologicznej z piersią po rekonstrukcji lub usuniętym fragmentem piersi – mówił prof. Arkadiusz Jeziorski, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej oraz kierownik II oddziału chirurgii onkologicznej w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym przy Szpitalu im. Kopernika.

Prof. Jacek Fijuth przybliżył z kolei inny rodzaj leczenia onkologicznego, czyli radioterapię. Żeby pokazać jej skuteczność, a zarazem mniejszą szkodliwość, też odniósł się do historii.

- Przy zastosowaniu radioterapii uzyskujemy znacznie lepsze wyniki leczenia. Radioterapia przynosi ogromną korzyść przede wszystkim u pacjentów z wysokim ryzykiem wznowy nowotworu – zapewniał prof. Jacek Fijuth, kierownik Zakładu Teleradioterapii i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Dr Piotr Pluta, chirurg onkolog i jednocześnie współorganizator spotkania, przybliżył z kolei działalność Fundacji „Pełną Piersią”, której przewodniczy.

Spotkanie z łódzkimi lekarzami spotkało się z dużym zainteresowaniem, a sale Okręgowej Izby Lekarskiej były wypełnione po brzegi. Przyszły zarówno kobiety, które zmagają się z chorobą nowotworową, jak i te, które chorobę mają już za sobą, albo znajdują się w grupie ryzyka i chcą się przez nowotworem uchronić.

Organizatorzy zaprosili też Amazonki, które pokazały, że można wygrać z nowotworem i żyć, tak jak przed chorobą. Atrakcją wieczoru był wyjątkowy pokaz mody dla  kobiet po mastektomii, autorstwa artystki Jolanty Kalinowskiej. Zamiast profesjonalnych modelek, na wybiegu wystąpiły Amazonki w różnym wieku. Wszystkie były piękne i kobiece, a operacja usunięcia piersi, niczego w nich nie zmieniła.

- Sama przeszłam operację usunięcia piersi. Oprócz chwilowych zmian po operacji, moja figura wygląda tak, jak przed chorobą. Wtedy obudziła się we mnie potrzeba zaprojektowania kolekcji ubioru dla kobiet po mastektomii – mówi Jolanta Kalinowska.

Czym wyróżnia się kolekcja ubioru? - Nie chodzi o inny krój ubrań, bo przecież kobiety po mastektomii szybko przechodzą operację wszczepienia implantów i mają takie same kształty. Kolekcja inspirowana jest Sardynią, dlatego, że mieszkańcy tej wyspy cieszą się długowiecznością. Chciałam pokazać, jak być piękną i kochać siebie  – mówi Kalinowska.

Po pokazie mody i koncercie gitarowym Mateusza Trandy, odbył się wernisaż Grzegorza Kalinowskiego, który zaprezentował obrazy malowane w Polsce, we Włoszech i Argentynie.

„Łódź pełna piersią” to pierwsze spotkanie z cyklu „Lekarze swojemu miastu” w Okręgowej Izbie Lekarskiej przy ul. Czerwonej w Łodzi. Kolejne mają się odbywać co kilka miesięcy i będą poświęcone innym dziedzinom medycyny.