Data dodania: 3-07-2019


Łódzka ORL walczyła o tę sprawę: Trombektomia mechaniczna także w Łodzi

Decyzją ministra zdrowia, Regionalny Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi, został włączony do pilotażowego programu leczenia udarów metodą trombektomii mechanicznej.

 

Tym samym pacjenci z udarem niedokrwiennym całodobowo uzyskają tu szybką i skuteczną pomoc. O tę sprawę Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi walczyła razem z lekarzami pracującymi w placówce wiele miesięcy. Kilkukrotnie oficjalnie ORL apelowała do ministra zdrowia, a także zorganizowała konferencję prasową, podczas której prezes ORL w Łodzi - dr n. med. Paweł Czekalski oraz łódzcy neurolodzy przedstawiali korzyści dla pacjentów, jakie daje leczenie metodą trombektomii mechanicznej. A te są ogromne.

 

Na czym polega zabieg trombektomii mechanicznej? – Najprościej tłumacząc na „odkorkowaniu zapchanego naczynia” – tłumaczył na konferencji dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog i wiceprezes ORL w Łodzi. – W systemie wewnątrznaczyniowym, pod kontrolą rentgena wprowadza się odpowiednie narzędzie i wyciąga skrzeplinę. Wyniki są spektakularne. Historie o tym, jak pacjent z niedowładem kończyn w trakcie zabiegu zaczyna nimi poruszać, ponieważ dzięki zabiegowi szybko wróciło krążenie w niedokrwionej części mózgu, na każdym neurologu robią wrażenie.

 

Wspomniany wyżej łódzki ośrodek udarowy, którym kieruje dr n. med. Bożena Adamkiewicz, mimo świetnych wyników i osiągnięć, nie został pierwotnie zakwalifikowany do programu pilotażowego, który ruszył w minionym roku. Po włączeniu go do pilotażu, pacjenci udarowi z regionu uzyskają dostęp do tej najnowocześniej, a co ważniejsze - najskuteczniej metody leczenia, finansowanej z środków publicznych, a zatem refundowanej przez NFZ. Program pilotażowy obejmuje jednak nie tylko wykonanie samego zabiegu, ale także taką organizację opieki nad pacjentem udarowym, żeby jak najszybciej trafił do odpowiedniej placówki. To bardzo dobra wiadomość, udary niedokrwienne mózgu są dziś bowiem u nas drugą przyczyną zgonów i pierwszą przyczyną trwałego kalectwa.

 

Pilotażowy program leczenia udarów  metodą trombektomii mechanicznej rusza w Łodzi od lipca br. Szpital im. M. Kopernika będzie siedemnasta placówką w Polsce, która uczestniczy w programie i wykonuje te procedury.

 

Joanna Barczykowska - Tchorzewska