Data dodania: 27-09-2017


Nocny Półmaraton piotrkowski - Lekarze na podium

Ponad sześciuset biegaczy wzięło udział w III Nocnym Półmaratonie Wielu Kultur, który odbył się 23 czerwca br., a jego trasa już tradycyjnie prowadziła ulicami centrum Piotrkowa Trybunalskiego. Wśród uczestników liczniejsza niż w latach poprzednich była grupa lekarzy, biorących równocześnie udział w Mistrzostwach Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi na dystansie dwudziestu jeden kilometrów.

Tym razem amatorom biegu nie towarzyszyły upalne temperatury, a nawarstwienia chmur, w połączeniu z powiewami lekkiego wiatru, raczyły wytchnieniem i mobilizowały do bicia życiowych rekordów. Oprócz warunków klimatycznych, do sportowej rywalizacji gromko zachęcały też tłumy zgromadzonej publiczności, dla której ten bieg stał się corocznym świętem radości i okazją do promocji miasta. W atmosferze nocnego korowodu, snującego się malowniczymi uliczkami  prastarego grodu, do linii mety na Rynku Trybunalskim dotarło dwudziestu trzech medyków (dodajmy - obu płci), uhonorowanych gromkimi oklaskami i oczywiście okolicznościowymi medalami.

W kategorii lekarzy – mężczyzn tym razem całe podium zajęli reprezentanci Łodzi (na zdjęciu poniżej). Zwycięzcą Mistrzostw OIL już po raz trzeci okazał się Radosław Zwoliński, z czasem 1.28.45 (w klasyfikacji ogólnej zajął 36 miejsce), wyprzedzając o siedemnaście sekund Dawida Nowaka oraz o minutę i dziewięć sekund Tomasza Kliniewskiego. Były to najlepsze wyniki w dotychczasowej historii biegu, rozgrywanym w tempie, które sprawiło, że niektórym naszym kolegom udało się poprawić „życiówki” nawet o ponad piętnaście minut. Mistrzostwo łódzkiej Izby w kategorii kobiet z czasem 1.52.30  wywalczyła Helena Ryba z Opoczna (w klasyfikacji wśród kobiet uplasowała się na 35 miejscu), pokonując ubiegłoroczną triumfatorkę Monikę Radziszewską z Sieradza (2.02.59) oraz Iwonę Pyszczek z Łodzi (2.15.18).

Zwycięzcami mogą się jednak czuć wszyscy, bo każdy z uczestników ma jakiś własny, skromny cel, osobliwe intencje i pole indywidualnej satysfakcji, niezależne od wskazań statystyki. Wszystkim koleżankom i kolegom wspólnej półmaratońskiej przygody serdecznie dziękuje i gratuluję tego niepowtarzalnego uczucia na linii mety. Wielkie słowa podziękowań należą się również organizatorom piotrkowskiego biegu, którym nie tylko udało się przyciągnąć znakomitych biegaczy z Kenii i Ukrainy, ale również zapewnić niezwykle uroczystą i serdeczną oprawę zawodów.

Z ogromną satysfakcją chciałbym tu podkreślić, że puchary i dyplomy naszym mistrzom dane mi było wręczać przy współudziale legendarnej mistrzyni świata w maratonie – Wandy Panfil. Za te chwile radości, wzruszeń i zaszczytów gorące podziękowania kieruję na ręce kolegi lekarza Przemka Winiarskiego - pomysłodawcy, współorganizatora i uczestnika półmaratonu z numerem jeden.

Grzegorz Mazur

Od redakcji: Warto dodać, że autor relacji, pasjonat biegania, nie tylko - jako prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi - wręczał medale kolegom lekarzom, ale sam był aktywnym uczestnikiem piotrkowskiego Półmaratonu Czterech Kultur (nie po raz pierwszy zresztą). Zawody ukończył z czasem 1.41.45, zajmując wśród lekarzy dziewiątą lokatę, a w klasyfikacji ogólnej plasując się w połowie drugiej setki zawodników.