P A N A C E U M

grudzień 2014Grudniowe „Panaceum” ma charakter jubileuszowy, zdominował go bowiem temat XXV-lecia odrodzenia się – po ponad trzydziestu latach niebytu – samorządu lekarskiego w Polsce. Na stronach naszego pisma znalazły się relacje z uroczystości, zorganizowanych z tej okazji zarówno przez naszą Izbę łódzką, jak też na szczeblu centralnym. Były okolicznościowe przemówienia, historyczne prezentacje, odznaczenia, podziękowania i kwiaty… Zapewne wielu lekarzy i lekarzy dentystów uważa, że cały ten ceremoniał był zbyteczny, ale prawdą jest też – o czym mówił jeden z izbowych działaczy – że: „Przeszłość trzeba zrozumieć po to, by kształtować przyszłość, a jubileusze obchodzi się głównie dlatego, aby dostrzec, w którym miejscu jesteśmy i dokąd mamy zmierzać.” Niestety, kierunek przemian następujących w zawodowej rzeczywistości lekarzy nie wróży nic dobrego!

Do wejścia w życie pakietu onkologicznego, czyli 1 stycznia 2015 r., pozostało dwadzieścia dni. Entuzjastów zmian jest niewielu, poza może niektórymi pacjentami, którzy żywią przekonanie, że „zielona karta” – niczym wytrych – otworzy im drzwi do szybkiej ścieżki leczenia w przypadku, gdy zachorują na raka. Reformę ministra Arłukowicza (and consorcium) krytykują lekarze – nie tylko rodzinni, na których barki spada masa dodatkowych obowiązków (głównie biurokratycznych), ale też onkolodzy.

Wspólny list do premier Ewy Kopacz, z prośbą o wgląd w przygotowania do wprowadzenia zmian – wystosowała Naczelna Rada Lekarska, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych. „Godzina zero” już tuż, tuż, a brakuje konkretów, aby wprowadzające „pakiet” przepisy nie pozostały pobożnym życzeniem ustawodawcy, tylko wykreowały oczekiwaną rzeczywistość. Póki co panuje chaos… – mówiono o tym na ostatnim posiedzeniu Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi, którego przebieg sprawozdajemy na łamach Biuletynu ORL, dołączonego do „Panaceum”.

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzi również w życie rozporządzenie ministra finansów, które z katalogu podatników zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestracyjnych, wyłącza m.in. usługi w zakresie opieki medycznej, świadczone w indywidualnych gabinetach lekarsko-dentystycznych. Oznacza to, że lekarze oraz lekarze dentyści prywatnie praktykujący będą zobowiązani do rejestrowania za pomocą kasy fiskalnej wszystkich świadczeń, bez względu na ich wartość, udzielanych na rzecz osób fizycznych. O szczegółach informujemy w tekście pióra naszego izbowego prawnika, zamieszczonym na stronach „Bliżej prawa”.

Zapraszamy Czytelników na łamy bieżącego „Panaceum”, żeby zapoznali się również z wieloma innymi interesującymi tekstami. Jednocześnie z okazji zbliżającego się Nowego Roku, życzymy swoim odbiorcom – i sobie również – aby nasze pismo coraz celniej trafiało z tematyką w ich potrzeby, zachęcając do lektury jeszcze bardziej atrakcyjną niż obecnie szatą graficzną.