P A N A C E U M

styczeń - luty 2019Jak co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony dziewiętnaście lat temu przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące. O święcie języka przypomniał redakcji jeden z naszych wiernych Czytelników, jego wielostronicowe rozważania na ten temat (niemieszczące się w wersji papierowej pisma) opublikowaliśmy na internetowym portalu „Panaceum”.
Język to słowo, dużo słów, które dają radość, ale mogą też ranić, a nawet… przyczyniać się do śmierci. Czesław Niemen śpiewał: „Dziwny ten świat, świat ludzkich spraw, czasem aż wstyd przyznać się. A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem”. Proszę wybaczyć mi ten wstęp, ale trudno przejść obojętnie wobec zdarzeń, których ostatnio wszyscy byliśmy świadkami. Niestety, lekarze nie są Bogami, w ekstremalnych sytuacjach – mimo wysiłków – muszą… dać za wygraną.
Tak się zdarza również wówczas, gdy nie udaje się im wygrać z czasem, jak chociażby w przypadku zawału serca czy udaru mózgu. Jednak medycyna idzie za pan brat z postępem, więc coraz bardziej nowoczesne procedury lub medykamenty przychodzą lekarzom z pomocą. Mówi o tym w wywiadzie, udzielonym „Panaceum” dr n. med. Bożena Adamkiewicz z Regionalnego Centrum Udarowego w Łodzi.
Poza tym w tym numerze „Panaceum” wiele jest jeszcze publikacji, dotyczących kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, a także sporo bieżących informacji prawniczych. No i – jak zwykle – trochę historii medycyny oraz lekarskiej kultury, literatury i sportu. Zapraszam do lektury.