P A N A C E U M

marzec 2017 

We wtorek, 21 lutego br., rząd przyjął projekt ustawy o tzw. sieci szpitali. Zmiany mają wejść w życie już 1 października. To jest początek kolejnej reformy w ochronie zdrowia, ale istnieją uzasadnione obawy, że stworzenie „sieci” może wpłynąć niekorzystnie na funkcjonowanie szpitali ginekologiczno położniczych oraz pediatrycznych, albo ich oddziałów. Już teraz borykają się one z różnorodnymi problemami – o czym piszemy na łamach bieżącego wydania naszego pisma. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z izbowej debaty na temat problemów opieki okołoporodowej, wywiad „Płód jako pacjent”, przeprowadzonym z prof. K. Szaflikiem z Instytutu CZMP, a także informacją o zapaści w piotrkowskiej pediatrii, który to temat już na stałe zagościł w „Panaceum”.

 

Drugim bulwersującym tematem ze zdrowotnego „poletka”, który pojawił się ostatnimi czasy, była propozycja wicepremiera J. Gowina, dotycząca wprowadzenia płatnych studiów medycznych. „Niekonstytucyjny i dyskryminujący” – tak najczęściej pomysł ten określa środowisko lekarskie, co nie znaczy, że został wycofany. Tymczasem same zapowiedzi jego wprowadzenia mogą spowodować – już dzisiaj – wiele negatywnych skutków, takich jak wzrost emigracji lekarzy i zmniejszenie zainteresowania studiami medycznymi, a w konsekwencji… jeszcze większy niedobór lekarzy w Polsce.

 

Jak zwykle podajemy ciekawe wydarzenia z życia środowiska i publikujemy relacje ze spotkań w Klubie Lekarza i w plenerze okraszone zdjęciami. I koniecznie zachęcamy wszystkich czytelników do odpoczynku, poświęcenia odrobiny czasu – dla siebie, a ciekawe propozycje przedstawiamy w dziale „Pora relaksu”.

 

 

Zespół redakcyjny Panaceum