P A N A C E U M

marzec 2019Do rąk Szanownych Czytelników oddajemy odnowiony numer naszego pisma. Mamy nadzieje, że spodobają się Państwu zmiany, które dokonują się w zakresie „layoutu”, czyli graficznego układu gazety. Głównym celem zmian jest poprawa tzw. czytelności teksów oraz uatrakcyjnienie ich formy. Jako zespół redakcyjny chcemy też, by „Panaceum” zmieniało się i rozwijało wraz z rozwojem nowych technologii, dlatego będziemy starać się w jeszcze większym stopniu powiązać jego wersję papierową z naszym portalem internetowym (panaceum.lodz.pl) oraz innymi formami przekazu informacji. Przy tym mamy ambicje, by – tak jak dotychczas – nasze pismo było uważane za jedno z najlepszych wśród wydawnictw izb okręgowych.

Trzon redakcyjny tworzy od lat niezawodny duet: Nina Smoleń (redaktor naczelna) oraz Jakub Kierc (skład), wspierany przez Ewę Juszyńską-Poradecką (korekta). Obecne zmiany graficzne powstały we współpracy z artystką plastyczką Joanną Apanowicz, autorką naszych okładek. W skład kilkunastoosobowego zespołu piszącego wchodzą lekarze i lekarze dentyści oraz przedstawiciele pokrewnych i mniej pokrewnych zawodów, których wszystkich nie sposób tu wymienić (ale można zapoznać się z nazwiskami w tzw. stopce redakcyjnej gazety). Mimo że nasze poglądy na wiele spraw: społecznych, politycznych czy kulturowych bardzo się różnią, łączy nas to, że wszyscy jesteśmy entuzjastami naszego pisma w szczególności i pisania w ogóle.

W rozmowach kuluarowych czasami pada stwierdzenie, że jedyne, co mają lekarze z Izby, to „gazeta”, inni natomiast mówią krótko, że „nie czytają”. Jak wiadomo, lekarze są bardzo wymagającymi odbiorcami, staramy się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Jednak by móc w ogóle coś oceniać, trzeba to najpierw poznać. Chcę pokreślić, że to jest nasza wspólna sprawa. Dlatego osoby sceptycznie nastawione szczerze zachęcam do „wczytania się” w teksty artykułów i zapoznania się z naszym pismem choć raz „od deski do deski”. Szczególnie zaś polecam szare strony „Biuletynu ORL”, na których znajdują się szczegółowe relacje z posiedzeń Okręgowej Rady Lekarskiej i jego Prezydium. Pozwoli to zorientować się, jaką pracę na rzecz całego środowiska lekarskiego wykonuje nasz samorząd.

W aktualnym numerze polecam też rozmowę z Samią Al-Hameri, przedstawicielką firmy importującej na rynek polski długo oczekiwaną medyczną marihuanę (czy raczej medyczne konopie). O stosowaniu marihuany w medycynie w przeszłości można przeczytać też w artykule B. Mirosławskiej-Kempińskiej, w sekcji historycznej naszego pisma. Na łamy gazety ponownie wrócił temat szczepień ochronnych. Opisujemy spotkanie z prof. Lidią Brydak na temat grypy i metod jej zapobiegania, które otworzyło nowy cykl izbowych spotkań pt. „Czwartki ze zdrowiem i medycyną”. Piszemy też o pikiecie antyszczepionkowców, zorganizowanej przed budynkiem naszej Izby i przypominamy, że trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie kryteriów przyjmowania dzieci zaszczepionych do przedszkoli.

Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Jeśli macie Państwo jakieś propozycje tematów do omówienia na stronach naszej gazety lub inne uwagi, to bardzo zachęcam do kontaktu z Redakcją pod adresem pocztowym, bądź mailowym: panaceum@oil.lodz.pl.