P A N A C E U M

maj 2019Na łamach naszego pisma możecie Państwo przeczytać o zorganizowanej przez łódzką Izbę Lekarską opiece nad dziećmi lekarzy na czas strajku nauczycieli szkolnych i przedszkolnych. Codziennie w wybranej przez nas placówce pod nazwą „Ufolandia” z opieki korzystała przynajmniej dwudziestka małolatów, „uwolnionych” na kilkanaście dni od swoich obowiązków.

Niewątpliwie problem ten dotknął nie tylko rodziny lekarskie, ale wszystkie, w których wychowywane są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Myślę jednak, że w rodzinach, w których obydwoje z rodziców są lekarzami, problem zorganizowania dodatkowej opieki nad dziećmi był odczuwany najdotkliwiej. Osoby spoza branży nie zrozumieją, w jakim tempie żyją lekarze i jak bardzo nasze życie osobiste i rodzinne podporządkowane jest rytmowi pracy.

Z drugiej strony bowiem placówki zajmujące się np. leczeniem stomatologicznym dzieci, takie jak ta, w której ja pracuję, przeżywały istne oblężenie. Na zabiegi oczekiwały tłumy dodatkowych małoletnich pacjentów, przyprowadzonych przez dorosłych, aby pożytecznie wykorzystać ich wolny czas. Tak się dzieje w każdy inny wolny dla dzieci dzień, np. w Wigilię.

Problem ten znany jest nie tylko lekarzom zajmującym się dziećmi. Dużo większy problem to oczywiście celowe przedłużanie pobytu osób starszych w szpitalach, tak aby uwolnić się od nich na czas świąt. Dlatego Izba Lekarska w Łodzi była jednym z głównych propagatorów kampanii społecznej „Wspólne święta”, nawołującej do niewykluczania osób z życia rodzinnego z powodu starości czy choroby.

Bezpośrednio do pacjentów skierowana jest też najnowsza izbowa kampania medialna pt. „SOR(RY), tu się ratuje życie”, która ma na celu uświadomienie im, że zgłaszanie się na SOR z niegroźną dolegliwością może odebrać szansę na pomoc innym w stanie zagrożenia życia. Tym samym chcemy uświadomić pacjentom, że wielogodzinne kolejki na oddziałach ratunkowych wynikają głównie z niezwykłego ich przeciążenia, a lekarze tam pracujący nie są jedynymi odpowiedzialnymi za wszystkie nieszczęścia we wszechświecie.

Na naszych łamach, znajdziecie też Państwo sprawozdanie z przebiegu XXXVII Okręgowego Zjazdu Lekarskiego w Słoku. Dla nas, działaczy samorządowych, jest to niezwykle ważne wydarzenie, na którym podsumowujemy działalność samorządu w minionym roku, jak i snujemy plany na przyszłość. Tegoroczny Zjazd przebiegał w niezwykle przyjaznej i spokojnej atmosferze, a wynikiem obrad było uchwalenie kilkunastu stanowisk i apeli.

Jednym z ważniejszych zagadnień obrad okazała się konieczność wzmocnienia współdziałania samorządu oraz związków zawodowych – zwłaszcza teraz, przed kolejnym protestem całego środowiska, który zapowiadany jest na 1 czerwca br. Również w tym celu prezes Okręgowej Rady Lekarskiej dr n. med. Paweł Czekalski wystosował list otwarty do Zarządu Regionu OZZL w Łodzi.

Polecam również interesujący wywiad z dr n. med. Aleksandrą Palatyńską-Ulatowską, na temat problemów i wyzwań współczesnej endodoncji. Jest on naszą odpowiedzią na najnowsze doniesienia internetowe na temat rzekomej szkodliwości leczenia kanałowego zębów. Widać, że temat szczepionek trochę się już znudził i przyszedł czas na inne obszary medycyny.