Data dodania: 17-02-2017


Papierowe zwolnienia lekarskie do 2019 roku

Gazeta Prawna

Do końca 2018 roku lekarze będą mogli wystawiać zarówno papierowe, jak i elektroniczne zwolnienia. Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej przedłużyło ten termin o rok - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Od 1 stycznia 2019 r. zaświadczenia i czasowej niezdolności do pracy będą wydawane wyłącznie w formie elektronicznej. Do tego czasu obowiązują obie formy: papoierowa i elektroiniczna.

"Gazecie Prawnej" pisze, że pracodawcy i ZUS od dawna alarmowali, że nie mogą kontrolować krótkich zwolnień lekarskich. Chory ma bowiem 7 dni na dostarczenie do nich potwierdzenia czasowej niezdolności do pracy i może to zrobić ostatniego dnia. Dopiero wtedy zakład dowiaduje się, co dolegało pracownikowi, ale nie ma już wtedy możliwości przeprowadzenia kontroli.

Sytuację miały zmienić przepisy wprowadzające od 1 stycznia 2016 r. możliwość wystawiania e-zwolnień. Przez pierwsze dwa lata obowiązywania ustawy dopuszczono jednak wystawianie zarówno papierowych, jak i elektronicznych poświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. – Niestety duża część lekarzy wykazuje spory dystans do formy elektronicznej. Takie zwolnienia dostarczane bezpośrednio do ZUS stanowią około 2 proc. wszystkich wystawionych. A przecież lekarze mają już możliwość korzystania z funkcjonalności e-ZLA w ramach aplikacji gabinetowych, w których na co dzień pracują – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Czytaj więcej na:

http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1020239,obowiazek-wystaw...