Data dodania: 20-12-2016


Rocznicowe spotkanie „strajkowiczów”

Halina Olejniczak

W wigilię trzydziestej piątej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, 12 grudnia 2016 r., odbyło się kolejne spotkanie stowarzyszenia Strajk AM81. Honorowym gościem zebrania była doktor Maria Hryniewicz, która podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami z 1981 r., gdy zabezpieczała zdrowie i bezpieczeństwo strajkujących studentów łódzkich uczelni.

Pani Doktor, wówczas asystent Oddziału Chorób Wewnętrznych szpitala szkół wyższych „PaLMA”oraz działaczka „Solidarności”, podjęła się jeszcze jednego zadania – otoczenia opieką i wspierania strajkujących studentów.

- W styczniowy wieczór wróciłam z pracy do domu i nie zastałam córki. Na stole karteczka: „Jestem na strajku studentów łódzkich uczelni, nie martw się, wrócę za kilka dni - to początek pięknej, wzruszającej opowieści Marii Hryniewicz o atmosferze i emocjach tamtych dni z perspektywy lekarza i rodzica. Jest to również obraz postaci Pani Doktor, osoby niezwykle skromnej, która wsparła naszą akcję, mimo ryzyka, że będzie z tego powodu szykanowana przez ówczesne władze.

Wszystkim zainteresowanym jej wspomnieniami polecam stronę internetową www.strajkam81.pl – w zakładce „Nasze wspomnienia” znajdziecie ciąg dalszy tej opowieści.

W trakcie spotkania Krzysztof Bik i Marek Fijałkowski opowiadali o dyżurach medycznych, jakie pełnili w czasie strajku na wydziałach humanistycznych UŁ. Wszyscy uczestnicy dzielili się wspomnieniami z okresu stanu wojennego. Każdy z nas pamiętał, gdzie go zastał 13 grudnia 1981 i jakie emocje wywołało przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego.

Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na 20 lutego 2017 (w rocznicę zakończenia naszego strajku), w gmachu Wydziału Farmacji o godzinie 19:30. Zapraszamy wszystkie koleżanki i kolegów „strajkowiczów”.

 

Halina Olejniczak