Data dodania: 3-07-2019


Spotkanie z majową gawędą i piosenką „Czerwone maki” wybrzmiały na… Czerwonej

Włodzimierz Kardas

W piątkowy wieczór 17 maja 2019 r. Klub Lekarza przy ul. Czerwonej gościł znany duet muzyczno - gawędziarski w osobach Krzysztofa Jakubca – Mistrza Mowy Polskiej VOX POPULI 2009, popularyzatora wiedzy o historii oraz Zbigniewa J. Piaseckiego – muzyka i kompozytora. Panowie zaprezentowali przybyłym swój autorski projekt pt. „Spotkanie z majową gawędą i piosenką”. Spotkanie miało wymiar patriotyczny.

Pan Krzysztof nawiązał na wstępie do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślając wagę tego wydarzenia dla Polaków. W programie jego występu znalazło się wiele znanych i mniej znanych piosenek patriotycznych, do śpiewania których artysta zachęcał przybyłych, w czym pomagały wyświetlane na ekranie teksty piosenek. Każda była poprzedzona gawędą, dotyczącą nie tylko genezy utworu, ale i faktów historycznych z okresu jegopowstania. Uczestnicy wieczoru dowiedzieli się wielu „ciekawostek”, które powszechnie nie są znane.

W salach Klubu Lekarza rozbrzmiewały pieśni z okresu polskich powstań - listopadowego i styczniowego, a także utwory ze „Śpiewnika Domowego” Stanisława Moniuszki, które w czasie zaborów miały służyć „ku pokrzepieniu serc strapionych. Nie zabrakło pieśni i piosenek z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, a zwłaszcza pieśni legionowych oraz z okupowanej Warszawy. Zebrani usłyszeli i wspólnie zaśpiewali także wiele powszechnie znanych piosenek harcerskich, jako że Krzysztof Jakubiec jest nie tylko harcmistrzem, ale też popularyzatorem wiedzy o historii harcerstwa oraz propagatorem pieśni i piosenek harcerskich.

 

Podniosłym momentem, kończącym ten patriotyczny wieczór, było wspólne odśpiewanie utworu „Czerwone maki na Monte Cassino” dla uczczenia 75 rocznicy zdobycia tego wzgórza przez żołnierzy polskich z II Korpusu Gen. Władysława Andersa, przypadającej w dniu następnym, 18 maja. Na zakończenie obaj Panowie zostali uhonorowani przez prowadzącego wieczór, autora tej relacji, listem gratulacyjnym oraz drobnymi upominkami w postaci książek „Historia i współczesne oblicze OIL w Łodzi”.

 

Włodzimierz Kardas, wiceprezes ORL