Data dodania: 5-01-2019


SSN! Szachy są najważniejsze!

Jerzy Rzeńca

Oczywiście, że są najważniejsze - dla grupy mniejszościowej, jaką są zawodnicy, fani szachów.

Bez przesady można powiedzieć, że jest to mania lub miłość. Z niecierpliwością czekamy na zapowiedziany już w 2015 roku  obowiązek nauczania gry w szachy w szkołach. Wtedy poziom gier wzrośnie niebotycznie. Już teraz widać początki przełomu. Przypominam tu o ostatnich sukcesach młodych Polaków na niedawno odbytej Olimpiadzie Szachowej w Batumi, gdzie polska drużyna szachowa zajęła bardzo dobre, czwarte miejsce. A niewiele brakowało (bo tylko 1/2 punktu ) do miejsca pierwszego. W tym miejscu warto przypomnieć, że w okresie międzywojennym Polska dwa razy wygrała olimpiady szachowe.

 Powróćmy jednak na nasze, izbowe „podwórko”. W dniu 17 listopada 2018 r. odbyła się już szesnasta impreza szachowa pn. Turniej o Puchar Prezesa ORL w Łodzi,  Pawła Czekalskiego. Prawdę mówiąc, to o puchary i to w złotym kolorze, które stanowiły większość nagród. W przeciwieństwie bowiem do naszych pradziadów, którzy gustowali w żelazie, obecnie wszyscy lubują się w złocie. w

W spotkaniu uczestniczyło tylko ośmiu zawodników, ale aż pięciu o dużych możliwościach. Tym razem nie było specjalnych sensacji. W dwóch turniejach, które się odbyły (o puchar prezesa - w szachach szybkich oraz memoriale ku czci zmarłych kolegów szachistów - w szachach błyskawicznych), triumfowali ci sami szachiści, zamieniający się tylko miejscami. Zresztą ystarczy spojrzeć na poniższe tabele wyników:

 

Turniej o Puchar Prezesa ORL

1.Andrzej Kobyłecki 7 p.

2.Jerzy Cywiński – 6 p.

3.Marek Łapok – 5 p.

4.Paweł Pyziak – 4 p.

5.Jerzy Rzeńca – 3 p.

6.Paweł Gozdek – 2 p.

7.Wojciech Sędzicki – 1 p.

8.Witold Kobyłecki – 0 p.

 

Turniej Memoriałowy

1.Marek Łapok – 6 p.

2.Jerzy Cywiński 4 p.

3.Andrzej Kobyłecki – 4 p.

4.Jerzy Rzeńca 3 p.

5.Paweł Pyziak – 3 p.

6.Witold Kobyłecki – 1 p.

7.Wojciech Sędzicki – 0 p.

Opiekę sędziowska nad naszym skromnym turniejem sprawował sędzia międzynarodowy - Andrzej Miętkiewicz. Samych szachistów otoczył opieką niesamowity (ze względu na jej poziom) Włodzimierz Kardas, wiceprezes łódzkiej ORL, okrzyknięty najlepszym opiekunem wszystkich dotychczasowych turniejów. Z kamerą brylowała natomiast Magda Rydz, co pewien czas oświetlając błyskami lampy nieco mroczną „ jaskinię gier” (z powodu pochmurnej pogody).

Do zobaczenia na kolejnym turnieju szachowym, organizowanym przez naszą Izbę, w ostatnią sobotę maja 2019 .

Jerzy Rzeńca

Zdjęcia: M. Rydz