Data dodania: 26-08-2019


Szachy Są Najważniejsze! Mistrzostwa pełne… hitów

 

Tradycyjnie w ostatnią sobotę maja, a w 2019 r. był to dwudziesty piąty dzień tegoż miesiąca, odbyły się rozgrywki XXIII Szachowego Turnieju Lekarzy o Mistrzostwo OIL w Łodzi. Mistrzostwa zostały tym razem zorganizowane w dawnym, urokliwym miejscu, czyli na tarasie restauracji „Przystań” nad Wartą w Sieradzu. Dzięki życzliwości i wsparciu ze strony miejscowego Urzędu Miasta oraz takich instytucji sieradzkich, jak MPK, MOSIR, czy Szpital Wojewódzki, a nawet osób prywatnych (lekarzy), impreza - nie tylko moim zdaniem, ale również uczestników - „wypadła” wspaniale.

 

Działo się dużo! Nigdy w historii wcześniejszych, dwudziestu dwóch mistrzostw nie było tylu atrakcji. Hitem dla osób spoza Sieradza była wycieczka po mieście i poznanie jego pięknych zakątków, również zabytkowych. W  tym celu zorganizowano przejazd ośmioosobowym Melexem, co jeszcze bardziej uatrakcyjniło imprezę.

 

Drugim hitem była symultana z udziałem mistrza Polski w szachach - Leszka Sopura, który - co jest zasadą – grał sam przeciwko wszystkim uczestnikom. Mistrz zdecydowanie wygrał, ale nie wszystkie partie. Dzielnie się mu przeciwstawili nasi zawodnicy: Andrzej Kobyłecki i Marek Łapok, z których jeden wygrał, a drugi zremisował swoją partię.

 

Mistrzem regionu łódzkiego w szachach wśród lekarzy przewidywalnie i ponownie został A. Kobyłecki. Gratulacje! W imprezie uczestniczyli też małoletni członkowie rodzin lekarskich, z których na wyróżnienie zasługują zawodnicy z Sieradza: K. Świtała i R. Brodacki, zajmujący czołowe drugie i trzecie miejsca w głównym turnieju.

 

Podobnie jak w poprzednim roku, „mistrzem organizacji i porządku” w czasie zawodów został wiceprezes ORL w Łodzi, szef Delegatury Sieradzkiej - Włodzimierz Kardas (Wszędobylski), bardzo aktywny, pracowity, przyjazny itp. Obowiązki sędziego sprawował natomiast  Andrzej Miętkiewicz z Sieradza.

 

 

 

A oto klasyfikacja generalna Mistrzostw

 

 

 

1.    A. Kobyłecki - 6 pkt.

 

2.    K. Świtała – 5 pkt.

 

3.    R. Brodacki – 5 pkt.

 

4.    M. Łapok 4 pkt.

 

5.    J. Cyganowicz – 4 pkt.

 

6.    P. Pyziak 4 pkt.

 

7.    J. Rzeńca – 3 pkt.

 

8.    T. Nowak - 3 pkt

 

9.    W. Sędzicki - 2 pkt.

 

10.  P. Gozdek - 0 pkt.

 

 

 

Zwycięzcy zawodów otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy imprezy zostali obdarowani licznymi upominkami. Należy bowiem dodać, że tak obfitej ich ilości nie było do tej pory, a to za sprawą nie tylko ofiarności OIL w Łodzi, ale też wymienionych wyżej sponsorów.

 

Ujemną stroną zawodów była niewielka liczba uczestników, tylko dziesięciu. Dziwne to, albowiem jeszcze nigdy wcześniej nie było do mnie tak dużo telefonów z prośbą o bliższe informacje o spotkaniu. Spodziewam się jednak, że w listopadzie br., na Turnieju o Puchar Prezesa, pobijemy wreszcie rekord frekwencji.

 

ŁÓDŹ WELLCOME YOU!

 

 

 

Organizator imprezy, wraz z innymi i w ich imieniu,

 

Jerzy Rzeńca

 

 

 

Fot. B. Zwolińska