Data dodania: 14-11-2018


Tężnia w łódzkim szpitalu

Tężnia z lejącą się w jej wnętrzu solanką oraz okalające ją zielone ścianki z wyselekcjonowanymi roślinami leczniczymi powstały w ogrodzie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Łodzi.

„Relaksacyjna Strefa Oxy-Cardio”, zaprojektowana przez biologów z Uniwersytetu Łódzkiego, ma wspomagać rekonwalescencję pacjentów z różnymi schorzeniami, głównie kardiologicznyni. Panuje w niej bowiem mikroklimat, który wpływa korzystnie na zdrowie przebywających w pobliżu osób. Zielona zona jest efektem projektu zrealizowanego na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ dzięki środkom pozyskanym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie „Inkubator Innowacyjności Plus”. Jej  twórcy mają nadzieję, że będą podobne strefy powstaną wkrótce  w innych placówkach medycznych, a także w miejskich parkach, na osiedlach, a nawet w prywatnych ogrodach.

Uroczyste otwarcie zielonego zakątka w „Biegańskim” nastąpiło 11 października br., podczas konferencji prasowej, w czasie której Elżbieta Szklarek - dyrektor szpitala poinformowała o ostatnich i planowanych inwestycjach, związanych z leczeniem chorób układu krążenia. W Oddziale Kardiochirurgii stoi przygotowana do pracy najnowocześniejsza w Łodzi hybrydowa sala operacyjna, którą zaprezentował dr n. med. Grzegorz Religa, kierownik Oddziału. Będzie ona służyć pacjentom z wadami zastawki i aorty, których nie można operować tradycyjnymi metodami.

Inwestycje w „Biegańskim” są realizowane przy wsparciu Zarządu Województwa Łódzkiego. W konferencji wziął m.in. udział wicemarszałek województwa - Dariusz Klimczak.

(NS)