Data dodania: 17-06-2019


Tysiące lekarzy na manifestacji w Warszawie

JB

Rząd nie realizuje postulatów z "Porozumień Szumowskiego", dlatego 1 czerwca tysiące lekarzy z całej Polski wyszło na ulicę i wzięło udział w manifestacji w Warszawie, żeby pokazać determinację w walce o wzrost finansowania w ochronie zdrowia. Lekarze domagają się 6,8 proc. PKB na zdrowie. Podczas manifestacji pokazali do czego prowadzi skrajne niedofinansowanie: brak posiłków w szpitalach dla nowoprzyjętych, karaluchy na oddziale, izolacja nieszczelnych okien zwykłymi kocami. Lekarze przypomnieli też, że wszyscy jesteśmy pacjentami.

1 czerwca Porozumienie Rezydentów OZZL zorganizowało w Warszawie manifestację, która ma przypomnieć  o postulatach lekarzy i lekarzy dentystów z protestu w 2017 roku. Rząd nierealizuje bowiem zapisów porozumienia z 8. lutego 2018 r. kończącego protest rezydentów rozpoczęty w 2017 roku m.in. przyjęto inną metodologię, która zakłada udział PKB sprzed dwóch lat w finansowaniu systemu opieki zdrowotnej, brak podwyżek dla rezydentów stomatologii, brak norm zatrudnienia dla sekretarek medycznych.

Z Łodzi w manifestacji wzięło udział ponad 100 lekarzy: stażystów, rezydentów i specjalistów, którzy pojechali razem autokarami. Nie zabrakło przedstawicieli Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, a także Zarządu Regionu OZZL w Łodzi.

- Nie zapomnieliśmy o obietnicach Ministra Zdrowia. Mamy wiele niespełnionych obietnic, ale najważniejszy jest wzrost nakłądów do poziomu 6,8 proc. PKB. Chodzi nam jednak o aktualne PKB, a nie kwoty sprzed dwóch lat, jak w ustawie zapisał Rząd - powiedział wczoraj Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.

Lekarze nie walczą o podwyżki dla siebie, tylko podwyżki dla systemu. Wzrost finansowania to jedyna metoda na likwidację kolejek.

- Pacjeci umierają w kolejkach do lekarzy i na operacje - krzyczał ze sceny Krzyszfof Bukiel, szef OZZL. - Umierają po cichu, dlatego my musimy krzyzeć w ich imiemiu.

Krzysztof Bukiel przedstawił badania opinii publicznej -  Większość Polaków uważa, że pierwszym celem, który powinien być sfinansowany z budżetu państwa, jest likwidacja kolejek do leczenia. Cel ten społeczeństwo postawiło wyżej, niż każdy z elementów „nowej piątki PiS”.

Na likwidację kolejek do leczenia jako pierwszy = najważniejszy cel wskazuje bowiem 52% Polaków, a na najwyżej oceniane elementy z „nowej piątki PiS” ( dodatek 500 zł na pierwsze dziecko i zmniejszenie stawki PIT) tylko po 12 %, a np. na „trzynastkę” dla emerytów – 11 %. Likwidacja kolejek do leczenia została uznana za cel ważny przez 80% Polaków, a najbardziej kosztowne cele „nowej piątki”: dodatek 500 na pierwsze dziecko i 13 emerytura zostały uznane za ważne przez odpowiednio 33% i 41 % Polaków. Przewaga zwolenników likwidacji kolejek jest „miażdżąca”.

Lekarze przekonują, że niedofinansowanie ochrony zdrowia, czego najwyraźniejszym i najbardziej bolesnym objawem są kolejki do leczenia, skutkuje cierpieniem pacjentów, dlatego hasło czerwcowej manifestacji brzmi: Czas na zdrowie.

Organizatorzy podkreślali, że lekarzy wspierają setki organizacji pacjenckich i fundacji pomagającej chorym z całej Polski. Większość podopiecznych Fundacji jest jednak zbyt schorowana, żeby wyjść na ulicę.

Marsz rozpoczął się 1 czerwca o godz. 13 pod siedzibą Ministra Zdrowia. Następnie lekarze przeszli Traktem Królewskim pod Sejm, gdzie przemówili przedstawiciele środowisk medycznych. Manifestację prowadził łódzki rezydent Jan Czarnecki. Do zgromadzonych pod Sejmem przemówił też Damian Patecki, rezydent anestezjologii ze Szpitala im. Kopernika, jeden ze współzałożycieli Porozumienia Rezydentów OZZL, który zaapelował do lekarzy, że dbali też o siebie.

- W ciągu ostatnich lat sam przeszedłem ciężką chorobę i byłem pacjentem. Znam ten system z każdej strony. Dziś apeluję do Was, żebyście dbali o siebie. Żebyście nie brali za dużo dyżurów, bo jak Was zabraknie, to nie będzie miał kto zaopiekować się pacjentami - powiedział Patecki.