Data dodania: 26-08-2019


Ulicami Łodzi oraz Piotrkowa Trybunalskiego Bieganie - pasją lekarzy (i lekarek też)

Ponad pięć i pół tysiąca osób wystartowało w 17. edycji Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run, który odbył się w sobotę 25 maja br. To rekordowa liczba. Przypomnijmy, że historia biegu na 10 km główną ulicą Łodzi rozpoczęła się w 2002 r., a założeniem inicjatorów tego przedsięwzięcia - łódzkich dziennikarzy sportowych, było przekonanie mieszkańców, że taka impreza to znakomita zabawa i sposób na promocję miasta.

 

W tym roku, inaczej niż dotychczas,  zawodnicy przebiegli ul. Piotrkowską z północy na południe, a zatem od pl. Wolności w kierunku Białej Fabryki, a start i meta były zlokalizowane w Zatoce Sportu (plac przed Halą Sportową łódzkiego MOSiR-u przy ul. Skorupi), vis a vis DH „Sukcesja”.

 

W tegorocznej edycji wystartowała też największa w historii biegu liczba lekarzy, w sumie osiemdziesiąt dziewięć osób, w tym połowa to kobiety. W kategorii lekarzy mężczyzn I miejsce zajął  Marcin Walencik z Radomia (OIL Warszawa), z wynikiem 38:12, a w kategorii lekarzy kobiet triumfowała Anna Zajączkowska z Trzebnicy (DIL Wrocław), z wynikiem 39:04. Z zawodników reprezentujących łódzką OIL, jako pierwszy metę przekroczył Dawid Staszczyk, internista z Łodzi (38:33), w sumie drugi wśród lekarzy. Z kolei wśród kobiet najlepiej z „naszych” pobiegał Marta Bukowska, stażystka z Tomasza Mazowieckiego (39:27).

 

Lekarska czołówka, jak widać, czasy miała dość wyrównane. Medale zwycięzcom wręczał wiceprezes ORL - Grzegorz Mazur z Piotrkowa Trybunalskiego, entuzjasta biegania. Sam będąc uczestnikiem Biegu Ulicą Piotrkowską, rywalizację zakończył na ósmej pozycji wśród lekarzy, z czasem 42 min. 30 sek.  

 

Z reporterskiego obowiązku dodajmy, że w tym roku najlepszy, rekordowy czas w łódzkim biegu uzyskał 29-letni Etiopczyk Getaye Fisseha, który pokonał dystans w 29 min. i 27 sek. I jeszcze ciekawostka, poza lekarzami, klasyfikowane były jeszcze inne grupy zawodowe, a osobne kategorie stanowiły pary małżeńskie (było ich około trzystu) oraz bliźniacy (startowało czternaście par)!

 

xxx

 

Z kolei w piątek 21 czerwca br. (a zatem niecały miesiąc później) odbył się w Piotrkowie Trybunalskim tradycyjny już - tym razem jubileuszowy -  5. Nocny Półmaraton Piotrkowski Wielu Kultur. Na starcie stanęło ponad ośmiuset zawodników z całego regionu, Polski i świata, wśród nich wystartowało piętnastu lekarzy.

 

Tak jak w wyżej opisanym Biegu Ulicą Piotrkowską, najlepszymi lekarzami - biegaczami w biegu piotrkowskimi ulicami na dystansie 21 km okazali się: wśród mężczyzn - radomianin Dawid Staszczyk (1;25:32), a wśród kobiet - Marta Bukowska (1:32:08). Biegaczka z Trzebnicy w klasyfikacji łącznej lekarzy (mężczyźni + kobiety) zajęła trzecie miejsce, dając się wyprzedzić drugiemu na mecie Radosławowi Zwolińskiemu (1:29:52).

 

Wiceprezesowi Grzegorzowi Mazurowi, który jak zwykle wręczał nagrody zwycięzcom, przyszło zadowolić się najbardziej przez zawodników nielubianym, czwartym  miejscem i to w dwóch kategoriach: lekarskiej (mężczyźni + kobiety) oraz wśród startujących mężczyzn 50+. Ciekawostką może być, iż w tej samej kategorii drugie miejsce zajął Marian Waligóra,  obecny… przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze. W Nocnym Piotrkowskim Półmaratonie Wielu Kultur zwyciężył Kenijczyk Kiplagat HoseaTuei i jego rodak Mathew Kosgei, którzy jednocześnie wbiegli na metę z imponującym czasem 1 min. 6 sek. i 0,50 sek.

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy, a szczególne podziękowania kierujemy do Przemysława Winiarskiego, piotrkowskiego lekarza, byłego radnego miasta Piotrkowa, pomysłodawcy Półmaratonu  Piotrkowskiego  Wielu Kultu. Ta sportowa inicjatywa pozwala na łączenie ducha rywalizacji ze zwiedzaniem historycznego grodu oraz z doskonałą zabawą. Kolorytu imprezie dodaje fakt, że kończy się wówczas, kiedy zabytkowe budowle podświetlają reflektory. Od pięciu już lat w ten właśnie biegowy sposób rozpoczyna się świętowanie Dni Piotrkowa.

 

 

 

(Opr. NS)

 

Na podstawie relacji uczestnika obu imprez - Grzegorza Mazura, uzupełnionych o internetowe informacje.