Data dodania: 26-03-2020


Wspólnie z Arcybiskupem

Justyna Kowalewska

Abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki zaapelował do wiernych o wsparcie zbiórki funduszy na zakup respiratorów. Archidiecezja Łódzka przekazała fundusze na zakup dwóch pierwszych respiratorów.

 

– Wszystkich zapraszam do tego konkretnego czynu – pomocy przy zakupie respiratorów do łódzkiego szpitala. Wiem, że się nie zawiodę się na waszej hojności. – mówił abp Grzegorz Ryś.

 

Podczas środowej południowej modlitwy Ojcze nasz ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś odczytał list od dra Pawła Czekalskiego – prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Pan prezes prosi w nim o pomoc w zakupie respiratorów podtrzymujących życie do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

 

– W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu USK nr 1 im. N. Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia. Choroba, jak obecnie nam zagraża (Covid19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach by zapewnić przeżycie choremu a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie a komu odmówić i skazać na śmierć. – napisał dr Czekalski.

 

Odpowiadając na prośbę prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej Archidiecezja Łódzka wraz z księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem przekazali sumę potrzebną do zakupu dwóch respiratorów potrzebnych w łódzkim szpitalu. – Jeśli zechcielibyście włączyć się w pomoc przy zakupie potrzebnych respiratorów to wszystkie potrzebne informacje znajdą się na naszej stronie diecezjalnej. Wiem, że się na was nie zawiodę. – powiedział metropolita łódzki.

 

Prezes Paweł Czekalski podkreśla, jak ważna w tym trudnym czasie jest współpraca: Samorząd lekarski w myśl art. 17 konstytucji reprezentuje lekarzy jako osoby wykonujące zawód zaufania publicznego i sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem tego zawodu w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.

 

Nie można skutecznie leczyć nie mając do tego środków. W trosce o wykonywanie naszego zawodu zwróciłem się z prośbą do Abp. Grzegorza Rysia o wsparcie. W miarę rozprzestrzeniania się epidemii rośnie liczba chorych wymagających intensywnej terapii z tego też tytułu do szpitala w Zgierzu zostały przekazane respiratory ze szpitala im. N. Barlickiego. obecnie gdy w szpitalu im. Barlickiego tworzy się miejsca dla chorych z COVID19 szpital stanął prze faktem braku respiratorów.

Spontaniczne darowizny dały możliwość doposażenia tego szpitala a ponieważ środków jest znacznie więcej umożliwi tez doposażenie innych placówek.

W okresie epidemii potrzeba autentycznego zaangażowania i szczerych chęci działania. Lekarze nie mogą pozostać bez wsparcia samorządu. Dlatego podjęliśmy działania mające na celu poprawę zaopatrzenia w środku ochrony osobistej i sprzęt konieczny do skutecznego leczenia. Takim sprzętem są respiratory ale potrzebne są jeszcze monitory, kapnografy, i szereg innych. Samorząd na szczeblu centralnym także wdrożył działania wspierające lekarzy. Dodam, że to dzięki jednemu w łódzkich lekarzy zostały przekazane niebagatelne środki. Zakupiony sprzęt to nie fanaberia ale konieczność taka jak dla żołnierza broń. W przypadku takiego zagrożenia z jakim mamy do czynienia heroizm lekarzy nie wystarczy. Potrzeba „broni”. Pamiętajmy także, że współczesne leczenie to praca zespołowa, to także pielęgniarki i ratownicy. Poza pracą bezpośrednio z chorym kluczową role pełni diagnostyka, oni także się narażają pracując z materiałem zakaźnym i także nie maja dostatecznej ilości sprzętu o brakach kadrowych nie wspominając.

Mając wsparcie społeczne jesteśmy w dwójnasób silni i „trwamy na szańcu” z nadzieją wspólnej wygranej. Dziękuje wszystkim za wsparcie koleżankom i kolegom lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom i ratownikom za heroizm i oddanie sprawie razem wygramy.

Paweł  R. Czekalski

Prezes OIL w Łodzi

 

 

Zbiórkę można wesprzeć:

 

 

Respirator dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

 

Bank PKO BP SA I Oddział w Łodzi

98 1020 3352 0000 1602 0010 0362

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi

z dopiskiem – darowizna

 

W załączniku list Prezesa Pawła Czekalskiego do Abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. 

 

Pliki do pobrania: