Data dodania: 5-01-2019


XXI Halowe MPL w Tenisie, Memoriał dra A. Jasińskiego Lekarze na pabianickich kortach (i nie tylko)

A.Jakubowska

„Widać moc nowego pokolenia” – dobiegały głosy z trybun w czasie tegorocznych zmagań tenisowych na kortach pabianickiego MOSiR-u. Wśród imponującej liczby osiemdziesięciu sześciu zgłoszonych uczestników XXI Halowych Mistrzostw Polski Lekarzy w Tenisie znalazło się sporo młodych zawodników, którzy oprócz dyplomu uczelni medycznej, mają za sobą dobrą szkołę „białego sportu”. Ich energia, technika, mocny chwyt rakiety i wreszcie siła uderzenia rozbudziły widownię, dostarczając dużą dawkę emocji. Uczestnicy rywalizowali ze sobą pod okiem sędziego naczelnego Mirosława Grabdy przez cztery dni (8 - 11 listopada), nie opuszczając tenisowej hali do późnych godzin wieczornych.

Patronat honorowy nad Mistrzostwami objął prezydent miasta Pabianic - Grzegorz Mackiewicz. Na uroczystości otwarcia zawodów, 9 listopada br., organizatorzy imprezy – Bogusław Rataj, Daniel Leończyk oraz Adam Jakubowski powitali przybyłych gości. Wśród nich nie zabrakło Ewy Jasińskiej, żony zmarłego doktora Andrzeja Jasińskiego, inicjatora i organizatora turniejów tenisowych w łódzkiej OIL, którego pamięć uczczono minutą ciszy.

W sobotni wieczór zawodnicy mieli okazję uczestniczyć w konferencji zorganizowanej przez Zespół Specjalistycznych Laboratoriów HumanLab Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pod kierownictwem naukowym prof. dr hab. n. med. Ewy Brzeziańskiej - Lasoty. Konferencja poświęcona była współczesnym kierunkom badawczym związanym z technikami wspomagania procesu treningowego i analizy ruchu. Zaprezentowane zostały aktualnie prowadzone projekty badawcze dotyczące zagadnień suplementowania sportowców i jego wpływu  na ich zdrowie oraz osiągnięcia współczesnej antropometrii fizycznej 3D w skanowaniu ciała pacjenta i analizie ruchu. Przedstawiono przykłady stosowania i przydatności czujników sportowo-medycznych w monitorowaniu wydolności fizycznej człowieka.

Po konferencji nastał czas wytchnienia i dobrej zabawy na bankiecie zorganizowanym w Hotelu Aviator. Najlepsi tancerze imprezy - Bożena Klimczyk z Kielc i Jan Józefczuk z Rzeszowa otrzymali zestaw książek doktora Wiesława Krakowskiego – tenisisty z łódzkiej OIL, ufundowane przez autora.

Niedziela była dniem emocjonujących meczów finałowych i wręczania nagród. Obok prezentujemy zdobywców medali wśród lekarzy - tenisistów z łódzkiej OIL, uczestniczących w XXI HMPL w Tenisie. Z pełnymi wynikami Mistrzostw można się zapoznać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy (http://www.pstl.org/index.php?strona=pabianice2018).

Puchar Fair Play Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi otrzymał Michał Dyrda ze Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach. Nagrodę Fair Play, ufundowaną przez biznesmena Wiesława Lewandowskiego, przyznano Annie Komar z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu. Nagrodą Tygodnika Angora, wraz z roczną prenumeratą czasopisma, uhonorowano Grzegorza Przybylskiego, także z Poznania.

Uczestnicy Mistrzostw dla uczczenia sukcesów i osłodzenia porażek zostali poczęstowani pysznym tortem ufundowanym przez Tygodnik Angora – w kształcie piłki tenisowej! A czytelników, złaknionych tenisowego słowa informujemy, że w Tygodniku Angora nr 47/2018 ukazał się wywiad z Adamem Jakubowskim, pt. „Rakiety zamiast stetoskopów”. Zapraszamy do lektury.

Magdalena Rydz

 

Zdjęcia: M. Rydz, A. Jakubowska

 

Do ramki:

Organizatorzy Mistrzostw składają szczególne podziękowania sponsorom, do których należą: Inchem, Tygodnik Angora, Firma W. Lewandowski, Metropolitan Investment S.A., Accord Healthcare Polska Sp. z o.o., Medilab Sp. z o. o., Zeszuta Mercedes oraz Auto-Studio Mercedes Benz, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.